Flashmob a gyűlölet nélküli világért

Két hét alatt született meg a csoda

A koordinator hozta az ötletet. Mi lenne, ha nem csak szavakkal, hanem végre valami sokkal könnyebben érthető módon is kifejeznénk azt, amiről évek óta beszélünk? Gyűlölet nélküli világban szeretnénk élni, gyűlölet nélküli világban szeretnénk élni, gyűlölet nélküli világban...

A koreográfus egész nap a számot hallgatta. Volt már gyakorlata a flesmobban, de ez a szám nehezebben hozta a mozdulatokat. Meghallgatta ezerszer, mire estére összeállt a kép.

Az első próba a koreográfus lakásában volt, a második már a Katona próbatermében.

Valami elindult, és nem csak a koreográfiában dobogott a szív, hanem bennük is, egyre többükben. Mert egyre többen értették, hogy mi is ez az egész. Nem dumáltak, csak táncoltak. Kezdetben öten-hatan, aztán jöttek a kicsik, a gimisek, szülők, kollégák, újak és visszatérők.

Minden nap táncoltak. Városligetben a Kertemnél, a játszótéren, az Eötvösben, a Baross udvarán, tanórákon, képzéseken, Sajókazán, Ózdon, s közben alakult a zárt csoport is. Feltöltötték a videókat, hívogatták egymást, lájkolgatták egymás bejegyzéseit, szívecskéztek, és rendíthetetlenül bíztak benne, hogy ez most össze fog jönni, sokan lesznek és érteni fogják. Az egyébként annyira jellemző szkeptikusság és hihetetlenség a napok múltával teljesen elpárolgott belőlük.

A koordinator április 16-ra szervezte meg egy óriásprojektjük záró eseményét. Igazi embereket ismert meg ebben a projektben, akiknek a szájából az örökké ismételgetett mondat hitelesen hangzott, és olyan gyerekeket, akiknek hatalmas szüksége volt arra, hogy ez a mondat végre értelmet találjon a társadalom tömeget alkotó fejeiben. Azért akarta ezt a táncot, mert érezni akarta, hogy volt értelme, hogy valami átment, és, hogy nem számít, mit mondanak, akkor is és igenis ki kell állni. Ha úgy van, akkor éppen a Blaha Lujza térre vagy a Keleti pályaudvarhoz.

A koreográfus és a koordinator ezer éve ismerték egymást. Még a Janiból, ahol együtt tanítottak, s aminek a végén szintén egy flesmobbal búcsúztak. Ezzel a mostani tánccal kicsit újraélték azt, ami ott volt.

A koreográfus hamar megtalálta a helyét a koordinator munkatársai között, és magával hozta a tanítványait is, akik a felnőtteket meghazudtoló módon gyorsan tanulták a koreográfiát, s ezzel feladták a leckét az idősebbeknek. Egyenrangú volt mindenki, mert a tánc kötötte őket össze, s az az egyre közeledő cél, amikor ki kell állni.

Április 16. szombat. A zárt csoportban kétszáz ember, a videók nézettsége növekszik, a féjszbuk posztok száma meghaladta az ötvenet, a projekt százhúsz fős tanodás stábja is összegyűlt már a Madáchban, úgyhogy indulhatott a visszaszámlálás.

Két óra: a mátraverebélyi, gilvánfai, lucfalvai, nagybátonyi, pécsi, csepeli, szegedi és nagykörűi tanodások és hozzátartozóik elkezdik a próbát.

Három óra: a mátraverebélyi, gilvánfai, lucfalvai, nagybátonyi, pécsi, csepeli, szegedi és nagykörűi tanodások és legfőképpen szüleik nagy része már táncolják a koreográfiát, s az összpróbán a fővárosi diákok, gimisek, szülők, képzők és hozzátartozók harmincfős csapatával kiegészülve együtt táncol mindenki.

Akkor lehett először érezni a csodát. Hogy működik, hogy my love is your love, és hogy ez tényleg a gyűlölet nélküli világról szól.

Látnotok kellett volna! Ahogy barátok, párok, idegen és félidegen emberek egymás felé fordulnak, összeérintik a tenyerüket, és néznek egymásra, s utána újabb emberekkel kapcsolódnak.

Négy óra: a a mátraverebélyi, gilvánfai, lucfalvai, nagybátonyi, pécsi, csepeli, szegedi és nagykörűi tanodások és legfőképpen szüleik, a fővárosi diákok, gimisek, szülők, képzők és hozzátartozók harmincfős csapatával és a Blaha Lujza téren csatlakozókkal kiegészülve eltáncolják Whitney Houston My love is your love című dalára Ostváth Adrienn koreográfiáját a gyűlölet nélküli világért, a hetes busz megállójánál, egy tömegnyi ember előtt, boldogan és büszkém, majd átsétálva a Keletihez, kiegészülve a Keletinél csatlakozókkal, eltáncolják újra. Sokan, sokfélén, értve és bátran.

Kiálltak. Táncolni. Kiálltak magukért és egymásért. Kiálltak dobogó szívvel a gyűlölet nélküli világért, ahol ők jobban éreznék magukat.

Pénzes Júda

Író

Kávé mellé

© 2016 Kávé mellé 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el